W tym poście zajmiemy się tkanką nabłonkową. Jak widzicie gąbki nie miały żadnych tkanek. Następne gromady mają już jakiekolwiek tkanki więc wrzucam je abyście pamiętali o tym iż gąbki to typowe bez tkankowce. Zaczniemy od ich podziału a później przejdziemy do omówienia poszczególnych grup.
Tkanka nabłonkowa dzieli się na:
a)Nabłonki jednowarstwowe:
-płaski,
-sześcienny,
-walcowaty,
-wielorzędowy.
b)Nabłonki wielowarstwowe:
-płaski,
-przejściowy.
NABŁONKI JEDNOWARSTWOWE:
a)Płaski-zbudowany jest ze spłaszczonych, wielobocznych komórek, których jądra umieszczone są centralnie. W organizmie człowieka taki nabłonek występuje wszędzie tam, gdzie warstwa oddzielająca nie powinna utrudniać transportu substancji-musi być jak najcieńsza. Nabłonek jednowarstwowy płaski ścieła naczynia krwionośne, a w nerce współtworzy torebki ciałek nerkowych. U zwierząt skrzelodysznych pokrywa powierzchnię skrzeli.
b) Sześcienny-budują go komórki równo ścienne, w których jądra umieszczone są centralnie. U człowieka nabłonek ten występuje w kanalikach nerkowych i końcowych odcinkach gruczołów, czyli tam, gdzie intensywnie zachodzi wchłanianie lub wydzielanie.
c)Walcowaty-tworzą wysokie komórki o kształcie nieregularnych graniastosłupów. Ich jądra znajdują się na spodniej warstwie cytoplazmy, niewiele ponad błoną pod stawną. U człowieka ten typ nabłonka występuje przede wszystkim w przewodzie pokarmowym oraz w jajowodach. W jelicie cienkim komórki nabłonka mają dużą liczbę cieniutkich "paluszkowatych" wypustek cytoplazmatycznych, nazywanych mikrokosmkami, które wielokrotnie zwiększają powierzchnie wchłaniania. Komórki nabłonka jajowodu natomiast maja liczne rzęski. Organelle te wykonują ruchy w kierunku macicy, ułatwiając przesuwanie się komórki jajowej.
d)Wielorzędowy-zbudowany z wysokich komórek przypominające powyginane graniastosłupy oraz komórki niższe o klinowatym kształcie. Jądra umieszczone są na różnej wysokości, przez co w czasie obserwacji mikroskopowych powstaje wrażenie wielowarstwowości. Nabłonek wielorzędowy u człowieka występuje w drogach oddechowych (jamie nosowej, krtani, tchawicy i oskrzelach). Na wolnej powierzchni komórek tego nabłonka często występują liczne rzęski pomagające usuwać zanieczyszczenia np. pyłowe.
NABŁONEK WIELOWARSTWOWY:
a)Płaski-zbudowany jest z kilku warstw komórek, z których zewnętrzne są wyraźnie spłaszczone. Komórki warstwy powierzchniowej ulegają złuszczaniu. Intensywne podziały w położonej głębiej warstwie rozrodczej umożliwiają stałe odnawianie całego nabłonka. Nabłonek wielowarstwowy płaski występuje między innymi w jamie ustnej-do przełyku, w pochwie i na przedniej powierzchni rogówki oka. Odmianą nabłonka wielowarstwowego jest naskórek. Jego wierzchnie warstwy rogowacieją i obumierają, tworząc elastyczną, odnawialną powłokę ochronną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz