środa, 18 kwietnia 2012

PARZYDEŁKOWCE (rozmanażanie się i cykl rozwojowy)

Witam!
Dziś opiszę jak się rozmnażają parzydełkowce, oraz wstawię tu fotografie, które ułatwią nam pojąć to.

Rozmnażanie się i cykl rozwojowy parzydełkowców
U parzydełkowców występują oba sposoby rozmnażanie - bezpłciowe i płciowe. Bezpłciowo rozmnażają się zazwyczaj polipy, a najczęstszym sposobem takiego rozrodu jest pączkowanie.
Nowy, pączkujący polip może się oderwać od macierzystego, ale bywa też, że pozostaje z nim złączony i w ten sposób tworzy się kolonia osobników. Z polipa może także wypączkować meduza, która po oderwaniu się, zaczyna prowadzić samodzielne życie w toni wodnej. Rzadziej u polipów dochodzi do podziału osobnika wzdłuż długiej osi ciała, a zupełnie wyjątkowo do podziału poprzecznego.
Specyficznym sposobem rozrodu bezpłciowego polipów jest strobilizacja. Polega ona na tym, że dojrzały polip zaczyna dzielić się poprzecznie na swego rodzaju talerzyki, które u nasady polipa są jeszcze słabo zaznaczone. Im wyżej, tym stają się wyraźniejsze, a szczytów talerzyki odrywają się i przekształcają w małe meduzy, zwane efyrami. Efyry po kilku tygodniach przekształcają się w dorosłe meduzy.

Rozmnażanie płciowe zachodzi zarówno u polipów, jak i u meduz. Gamety powstają z komórek interstycjalnych, w gonadach. Krążkopławy są rozdzielnopłciowe, a rozwój mają złożony. Występuje w nim dwubocznie symetryczna, orzęsiona larwa - planula. Niektóre gatunki, jak np. bałtycka chełbia modra, wykazują regularną przemianę pokoleń związaną ze zmiana sposobu rozmnażania.
 Polipy chełbi są niewielkie i rozmnażają się bezpłciowo przez strobilizację, meduzy zaś płciowo, tworząc planulę, z której z kolei rozwijają się bezpłciowe polipy itd. Nie można jednak porównywać tego cyklu życiowego ze zjawiskiem przemiany pokoleń u roślin i niektórych wielokomórkowych protistów, gdzie zawsze przemianie sposobu rozmnażania towarzyszy przemiana faz jądrowych - gametofit rozmnażania się płciowo i jest haploidalny, sporofit bezpłciowo i jest diploidalny. U parzydełkowców oba pokolenia - płciowa meduza i bezpłciowy polip - są diploidalne. Przemianę pokoleń parzydełkowców nazywa się metagenezą.

3 komentarze:

  1. za kopiowanie podręcznika jest spora kara, mam nadzieję, że zdajesz sobie z tego sprawę - to plagiat z Operona ( Bilogogia, liceum, klasa 1 rozszerzenie)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie koniecznie plagiat ale tez nie 100% poprawne prawnie. Nie pisal ze jest autorem ale tez nie pisal zrodla.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń