czwartek, 12 kwietnia 2012

TKANKA MIĘŚNIOWA (poprzecznie prążkowana serca i gładka)

Serce - jest to bardzo sprawna pompa mięśniowa, dzięki niemu organizm może sprawnie transportować różnego rodzaju substancje do wszystkich części ciała. Mięsień sercowy powinien więc wykonywać stosunkowo szybkie skurcze, być małóo podatnym na znużenie, lecz niekoniecznie charakteryzować się wielką siłą. Ponadto budowa serca powinna umożliwiać kurczenie się we wszystkich trzech wymiarach.
Podstawową jednostką tkanki sercowej kręgowców jest jednojądrzasta komórka, która wykazuje poprzeczne prążkownai. Włókna mięśniowe serca można dość łatwo rozpoznać, ponierważ są widlasto rozgałeżione. Dżieki temu łączące się ze sobą włókna tworzą przestrzeną sieć, w której skurcz elementów prowadzi do zmniejwszenia objętości jam serca. Miejsca połączeń międzykomórkowych widoczne są na preparatach jako ciemniejsze linie i nazwane zostały wstawkami. W przestrzeniach sieci włókien występują liczne naczynia krwionośne. Skurcze serca są niezależne od naszej woli, chociaż pośrednio możemy na nie wpływać.


Tkanka mięśniowa gładka -  współtworzy wór powłokowo-mięśniowy i ściany narządów wewnętrznych płażińców, nicieni i pierścienic. U tych bezkręgowćów jest więc ona zwiążana z lokomocją. kanka ta nie występuje u stawonogów. Z kolei u kręgowców mięśnie gładkie nie spełniają funkcji lokomocyjnych. Tkanka ta u tych zwierząt współtworzy ściany narządów wenętrznych: przewodu pokarmowego, naczyń krwionośnych, limfatycznych i narżądów moczopłciowych, występuje też w skórze. Włokna mięśniowe gładkie skupiają się najczęściej w pasma bądź w błony mięśniowe. W mięśniach gładkich duża szybkość i siłą skurczu nie są ważne, wręcz mogłybyć szkodliwe. Znacznie istotniejsza jest odporność na znużenie, czyli zdolność do pozostawnia w długo trwałym skurczu, nawet w warunkach niedoboru tlenu.
Tkanka mięśniowa gładka kręgowców zbudowana jest z jednojądzrzastych komórek wrzecionowatych kształtu. Centralną część każdej z nich zajmuje cylindryczne jądro, cytoplazmę zaśwypełniają liczne mikrofibryle. Jednakże ilość białek kurczliwych jest kilkakrotnie mniejsza niż we włóknach poprzecznie prążkowanych, a do tego ułóżenie filamentów jest nieregularne.
Nikomu nie udało się świadomie nakazać skurczu, na przykład jelita cienkiego albo żyły głównej górnej. Można stąd wyprowadzić prosty wniosek, że skurcz mięśni gładkich jest niezależny od naszej woli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz