czwartek, 5 kwietnia 2012

TKANKA ŁĄCZNA (OPOROWA CHRZĘSTNA)


Witam!
Dziś opiszę tkankę łączną oporową chrzęstną i jej poszczególne typy. Będę też starał się też dodawać jakieś zdjęcia związane z konkretną tkanką.

TKANKI ŁĄCZNE OPOROWE:
-CHRZĘSTNA:
~Szklista,
~Sprężysta.
-KOSTNA:
~Zbita,
~Gąbczasta.
 TYM SIĘ DZIŚ ZAJMIEMY :)

 Cechą charakterystyczną dla tej tkanki jest:
1.Zapewnia podporę ciała,
2.Ochronę mechaniczną,
3.Charakterystyczne dla zwierząt mających twardy, wewnętrzny szkielet osiowy (kręgowce lub głowonogi)


TKANKA ŁĄCZNA CHRZĘSTNA

 Cechą charakterystyczną dla tej tkanki jest:
1.Nie jest unaczyniona ani unerwiona,
2.W dojrzałej postaci składa się z istoty międzykomórkowej, w której zanurzone są włókna białkowe oraz elementy komórkowe
3.Grupa kilku komórek chrzęstnych leżących obok siebie wewnątrz jamki chrzęstnej w istocie podstawowej tworzy chondron,
4.W wypadku urazu mechanicznego w okolicy uszkodzenia chondrocyty przekształcają się w komórki chrząstkogubne, które rozpuszczają chrząstkę,
5.Pewna część komórek chrzęstnych przekształca się jednocześnie w komórki chrząstkotwórcze, pozwala to na uzupełnienie ubytków w tej tkance.

Tkanka chrzęstna szklista-tworzy szkielet wszystkich kręgowców w okresie zarodkowym, u ryb chrzęstnoszkieletowych i dwudysznych chrząstka szklista stanowi jednocześnie podstawowy materiał budulcowy szkieletu form dorosłych, w szkielecie dorosłego człowieka chrząstka szklista buduje powierzchnie stawowe i przy mostkowe części żeber, występuje także w części chrzęstnej nosa, nagłośni i oskrzelach.



Tkanka chrzęstna sprężysta-występuje w małżowinie usznej ssaków, współtworzy też część chrząstek krtani i nagłośni, w istocie podstawowej zanurzona jest bardzo delikatna siateczka włókien elastycznych, nadających właściwości sprężyste wykorzystywane w subtelnych układach związanych z rezonansem akustycznym, nie ulegają mineralizacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz