piątek, 20 kwietnia 2012

PARZYDEŁKOWCE (przegląd i znaczenie cz.2)

Witam!
Dzisiaj opiszę jakie znaczenie mają parzydełkowce w przyrodzie, jak poszczególna grupa zdobywa pożywienie, będę zamieszczał poszczególnego przedstawiciela każdej grupy.

Koralowce -  stanowią najliczniejszą grupę parzydełkowców. Są to wyłącznie morskie polipy o jamie gastralnej podzielonej licznymi przegrodami. Do jamy gastralnej koralowców prowadzi wydatna gardziel. Mogą rozmnażać się płciowo, jak i bezpłciowo. Często tworzą kolonie mające zewnętrzny szkielecik, jednak nie występuje u nich polimorfizm. Wyróżnia się wśród nich wiele mniejszych jednostek taksonomicznych, z których największe znaczenie mają dwie podgromady. Pierwszą stanowią korale sześciopromienne, u których liczba przegród w jamie gastralnej, jak i liczba czułków jest wielokrotnością sześcianu. Mogą występować w postaci pojedynczych polipów nietworzących pancerzyka, jak powszechnie znane kolorowe ukwiały, na przykład żyjący w Bałtyku ukwiał tęgo czułki. Do tej grupy zaliczamy kolonijne polipy otoczone solidną wapienna osłonką, zwane koralami madreporowymi, mającymi dziś zasadniczy udział w tworzeniu raf koralowych. Występują one głownie w strefie międzyzwrotnikowej. Nawarstwiające się przez tysiące lat szkielety tych koralowców utworzyły w niektórych rejonach olbrzymie podwodne grzbiety, z których najsłynniejsza jest Wielka Rafa koralowa u wschodnich wybrzeży Australii. Rafy są najbardziej produktywnymi i najbardziej złożonymi ekosystemami morskim i. Są wielką atrakcją turystyczną, ale mogą też stanowić zagrożenie dla żeglugi. Korale sześciopromienne często żyją w symbiozie w samożywny,mi protistami, a nawet z sinicami. Powszechnie znana jest współpraca ukwiałów i raków pustelników, będąca klasycznym przykładem protokooperacji.
Korale ośmiopromienne - maja zawsze 8 przegród w jamie gastralnej i 8 pierzastych czułków. Zazwyczaj żyją w koloniach. Ich szkielety są zbudowane z igiełek węglanowych lub substancji rogowej. Powszechnie znanym przedstawicielem tej grupy jest koral szlachetny występujący w Morz Śródziemnym. Czerwono zabarwiony, wapienny szkielecik tego korala jest używany do wyrobu ozdób, między innymi paciorków.
Kostkomeduzy - dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku awansowały do rangi gromady. Należy do niej jedynie 20 gatunków tropikalnych parzydełkowców, których niewielkie meduzy mają dzwony o bardziej sześciennym kształcie niż krążkopławy. Ich układ nerwowy i ropalia są najlepiej rozwinięte spośród wszystkich parzydełkowców. Kostkomeduzy też jako jedyne meduzy potrafią pływać, omijając przeszkody i aktywnie polować na ryby. Australijski przedstawiciel tej grupy Chironex fleckeri ma tak silne parzydełka, że jest uważany za jedno z najniebezpieczniejszych zwierząt na Ziemi, jest też przyczyną śmiertelnych wypadków kąpiących się ludzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz