środa, 9 maja 2012

NICIENIE (rozmnażanie się i rozwój)

Witam!
dziś opiszę jak nicienie się rozmnażają oraz jak powstaje nowy nicień. Zamieszę obrazek z budową gonad obu przedstawicieli.

Rozmnażanie się i rozwój nicieni:
Większość nicieni to zwierzęta rozdzielnopłciowe, u niektórych występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Na przykład u glisty ludzkiej samiec jest wyraźnie mniejszy od samicy i ma charakterystyczny haczykowaty sposób zawinięta tylną część ciała.
Narządy rozrodcze żeńskie nicieni mają najczęściej postać podwójnych, cienkich i ślepo zakończonych kanalików - cewek, w których słabo wyróżniają się poszczególne odcinki odpowiadające jajnikom, jajowodom i macicom.Obie macice łączą się w nieparzysty kanał zwany pochwą, która otwiera się na zewnątrz otworem płciowym położonych po stronie brzusznej ciała.

Męskie narządy rozrodcze zbudowane są najczęściej z pojedynczej cewki, w której odpowiednie odcinki nazywa się jądrem i nasieniowodem. Nasieniowód w tylnej części ciała łączy się z przewodem pokarmowym, część jelita jest wspólna dla układu pokarmowego i rozrodczego nazywa się stekiem.
U nicieni jest najczęściej zapłodnienie wewnętrzne, samice są jajorodne.
Rozwój nicieni jest złożony. Larwa kilkakrotnie przechodzi proces linienia, podczas którego zrzuca warstwę oskórka pokrywającą zewnętrzną powierzchnię ciała, a także oskórek wyściełający jelito przednie i tyknie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz