piątek, 4 maja 2012

NICIENIE (filogeneza)

 Witam!
Dziś opiszę jak, skąd  i kiedy powstały nicienie. Zamieszczę zdjęcie aby przybliżyć wam ich wygląd zewnętrzny.

TYP: NICIENIE

Nicienie, zwane potocznie robakami obłymi, są zwierzętami raczej niewielkich rozmiarów ( od 0,3mm do 1,2m). Ciało ich jest w przekroju obłe , wydłużone i zaostrzone z obu końców, bez wyodrębnionej głowy.
Brak u nich komórek zaopatrzonych w rzęski i wici. Nicienie żyją głownie w wodach i glebie, a niektóre gatunki prowadzą pasożytniczy tryb życia.

Filogeneza nicieni
Najstarsze znane pozostałości nicieni pochodzą z karbonu, ale z podobnych przyczyn jak u wirków ich szczątki są fragmentaryczne, że niewiele można wnioskować o ich ewolucji. Powstały zapewne razem z przodkami stawonogów we wczesnym kambrze ze zwierząt zbliżonych do bez jelitowych wirków. Wszystkie znalezione szczątki pokazują, że nicienie niewiele zmieniły się w czasie milionów la ewolucji. Okazało się, że niewielkie rozmiary i prostota budowy zapewniła im bezsporny sukces ewolucyjny. Występują we wszystkich środowiskach - od głębokomorskich po gorące źródła oraz narządy zwierzęce czy tkanki roślinne. Opisano już 15 tys gatunków nicieni. ale naukowcy przypuszczają, że jest to tylko niewielki procent ich rzeczywistej liczby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz